Zabytki miejscowości

DAWNY DWÓR ZAMEK Z XVII w.
Pozostałość dworu w Ochabach Małych (budynek mieszkalny i stażnica) położony na skraju zbocza Kępy Wiślickiej. Jeden z dwóch instniejących folwarków w Ochabach, kiedyś miejsce zamieszkania szlachty.

Dwór i strażnica wybudowane przez Jana Radockiego – właściciela Ochab Małych w 1637 roku.

DAWNA STRAŻNICA OBRONNA Z 1637 roku
Budynek o charakterze obronnym / istnieją przypuszczenia, że pełnił także funkcję celnicy/. Murowna, podpiwniczona na rzucie trójkąta. Wewnątrz sień i izba ze sklepieniami kolebkowymi.

Nad drzwiami wejściowymi widnieje herb Rodeckich – Bessów

Obecnie dom rodziny Państwa Macurów (od 1935 roku)

DWOREK NA SPALENISKU z XVIII w. Pochodzący z XVIII wieku budynek nazywany niegdyś zamkiem lub zameczkiem. Wybudowany przez barona Kalisza, wlaściciela Ochab.
Przez lata pełnił funkję mieszklaną dla zamożnych właścicieli Ochab. Później stał się domem gospodarczym i rodzinnym dyrektorów Stada Ogierów w Drogomyślu, następnie Państwowego Zakładu Koni w Pruchnej, a obecnie Stadniny Koni w Ochabach.

ZABUDOWANIA FOLWARCZNE NA KAMIEŃCU Z XIX w.
Pozostałość dawnych zabudowań folwarcznych na Kamieńcu pochodzących z I poł. XIX wieku – stajnia z oborą oraz spichlerz.

Szlak zabytków
W Ochabach istnieje szlak zabytków, który powstał w ramach programu „Działaj lokalnie”.
Szlak jest zbirem ścieżek rowerowych biegnących w pobliżu zabytków oraz ciekawych punktów miejscowości. Punkty te, jak i zabytki oznaczone są totemami z krótką informacją o punkcie, czy zabytku.

pobierz folder z trasami PDF (można go również pobrać w punkcie informacyjnym na miejscu)

Opisu punktów nie podajemy, zapraszamy na wycieczkę. Poniżej opis szlaku:

Trasa ma około 21 km. Czas przejazdu 3 h. Szlak rozpoczyna się na ul. Strażackiej, na placu pomiędzy budynkiem klubu LKS Ochaby 96’, a budynkiem strażnicy
OSP Ochaby, w swoistym centrum kulturalnym wsi. W tym miejscu powstała wiata, która ma ochronić uczestników imprez plenerowych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To miejsce ma stać się również punktem odpoczynkowym na Wiślanej Trasie Rowerowej, biegnącej wałem rzeki Wisły.
Trasę rozpoczynamy przejazdem w kierunku Kamieńca (0,4 km o startu). Ul. Strażacką docieramy do drogi S81, gdzie przejeżdżamy na wprost na ul. Dębowiecką w okolicę zabudowań folwarcznych. W dworku znajduje się siedziba Państwowej Akademi Nauk. Jedyną, oryginalną zachowaną częścią folwarku jest spichlerz, przy
którym stoi totem informacyjny. Pozostałe zabudowania zostały przystosowane na mieszkania prywatne.
Następnie ruszamy ul. Młyńską. Dojeżdżamy do ul. Simoradzkiej i skręcamy w lewo. Na skrzyżowaniu z ul. Miłosną skręcamy w prawo i docieramy do ul. Stromej.
Tam po ostrym, ale krótkim podjeździe docieramy do Dworku na Kępie i Strażnicy, te dwa zabytki oddzielone są drogą, ale znajdują się blisko siebie na 2 km trasy.
Następnie ruszamy jeszcze kawałek w górę, po około 400 m, i za zakrętem w lewo, skręcamy w prawo (uwaga, na zjeździe w prawo nie ma nazwy ulicy). Jesteśmy chwilowo poza granicami Ochab, ale to dlatego, żeby zobaczyć piękną panoramę miejscowości. Można dostrzec kościół i w zależności od pory roku inne charakterystyczne punkty wsi. Ten punkt oznaczony jest na mapie jako punkt widokowy (3,3 km). Od tego momentu będzie znacznie łatwiej, zjeżdżamy w dół do ul. Simoradzkiej, skręcamy w prawo, nią do skrzyżowania z ul. Młyńską. Tam za mostkiem na rozwidleniu lekko w lewo i zatrzymujemy się pod młynem (4,8 km).
Z tego punktu do następnego zabytku jest ponad 6 km. Ruszamy ul. Młyńską do skrzyżowania z ul. Dębowiecką, tam w lewo, jedziemy ponad kilometr i skręcamy w prawo, ul. Bagna. I jak sama nazwa ulicy zapowiada, ten odcinek może sprawiać trudności. Po drodze będziemy musieli przebić się przez
dwa nieutwardzone odcinki drogi, na 6 i 8 kilometrze. W okolicach 8, 9 kilometra, jadąc już drogą asfaltową skręcamy w lewo, w ul. Nad Młynką i po dłuższej chwili
docieramy do dwóch kolejnych ciekawych punktów. Na końcu ul. Nad Młynką jest dwustumetrowy odcinek drogi i w okresach opadów jest trudny do przebycia. W razie konieczności proponujemy objazd ul. Gołębią i Prucheńską (drogi asfaltowe).
Pierwszym punktem w tej okolicy jest grób nieznanego żołnierza kawałek dalej pozostałości po młynie na Baranowicach, obecnie budynek mieszkalny i nie ma wstępu do środka.
Stamtąd ruszamy prościutką drogą, która prowadzi za granicami miejscowości, po terenie Drogomyśla, po jednym kilometrze skręcamy w prawo. Tu zaczyna się kolejny trudniejszy odcinek, nieutwardzoną drogą (około 300 m). Wracamy w obszar administracyjny Ochab. Następnie dalej ul. Kameralną do skrzyżowania z ul. Baranowicką. Jedziemy tą drogą do skrzyżowania, po drodze mijamy pastwiska oraz starą stadninę koni. Przed skrzyżowaniem z „dwupasmówką” skręcamy w lewo, drogą nieutwardzoną, docieramy do asfaltowej i ponownie skręcamy w lewo, aby dotrzeć do bramy stadniny. Znajduje się tam kolejny z punktów informacyjnych.
Do Dworku na Spalenisku, w którym obecnie znajduje się siedziba zarządu Stadniny Koni w Ochabach, nie możemy zajrzeć. To teren zakładu, więc mamy wstęp wzbroniony.
W tym punkcie możemy zakończyć jedną z pętli szlaku zabytków, „dużą pętlę”, do punku startowego z tego miejsca jest około 2 km co nam da łączną odległość pętli około 15 km. W tym celu możemy pojechać ul. Główną w kierunku południowym, aż do skrzyżowania w centrum. Możemy też przeprawić się „ławą” na drugą stronę rzeki Wisły i wrócić do punku odpoczynkowego wałem, skręcając za mostem w prawo. Aby dokonać przeprawy musimy dojechać przejściem pod drogą, do końca ul. Hodowlanej, na teren stadniny. Tunel przygotowany został dla koni, my też możemy z niego skorzystać. Na końcu ul. Hodowlanej, możemy zwiedzić stadninę koni. Kontynuując jazdę skręcamy na wał Wisły, aby dotrzeć do mostu – tzw. „ławy” i przedostać się na drugą stronę rzeki. Zrobimy delikatny objazd, ale i tak nie powinniśmy przekroczyć dystansu 15 km i po 2 godz. od wyjazdu, powinniśmy dotrzeć do punktu
startowego.
Jeśli nie chcemy przerwać wycieczki, do czego gorąco zachęcamy, proponujemy za „ławą” delikatnie skręcić w lewo i zaraz w prawo na nieutwardzoną drogę, aby dostać się na ul. św. Marcina. Tu zaczyna się „mała pętla”, która ma 7 km i zajmie nam około 1 godziny.
Rozpoczynamy od odwiedzenia kapliczki św. Anny na ul. Św. Anny, skręcamy z ul. Św. Marcina w lewo, kontynuując trasę od „ławy” lub w prawo na drugim kilometrze jadąc tylko „mała pętlą” od punktu startowego. Z kapliczki św. Anny ruszamy na stawy, ul. Zawodzie i dalej ul. Mleczną do skrzyżowania z ul. Podbór. Po 400 metrach skręcamy w prawo w ul. Gołyską, aby dotrzeć do punktu widokowego.
Tu i na całej trasie możemy szukać ślepowrona, bardzo rzadkiego ptaka gniazdującego na ochabskich stawach oraz wiele innych gatunków ptaków, jak rybitwy, czaple szare.
Kontynuując wycieczkę wracamy na ul. Podbór, skręcając w prawo z ul. Gołyskiej. Po kilometrze docieramy do „szlajsy”. Po zapoznaniu się z tematem cieków wodnych na terenie Ochab, możemy kontynuować trasę ul. Kościelnik, którą po 1,5 km docieramy do ul. Gołyskiej, i skręcamy w nią w lewo. Ul. Gołyską dojeżdżamy do kościoła Św. Marcina, gdzie między innymi możemy zobaczyć zabytkową chrzcielnicę, która znajduje się w wejściu kościoła. Kościół jest otwarty tylko w niektórych godzinach, więc dostęp może być utrudniony. Po odwiedzeniu okolic kościoła udajemy się kawałkiem ul. Św. Marcina w kierunku punktu startowego (0,2 km), skręcamy w ul. Strażacką i docieramy do celu.

W punkcie odpoczynkowym można skorzystać z toalety. Toalety otwarte są od marca do września.