X mecz ekumeniczny – Razem …

Razem mieszkamy …  Razem gramy …   Razem pomagamy …

Pod takim hasłem w niedzielę 05.09.2010 odbył się jubileuszowy, dziesiąty już mecz, pomiędzy parafiami Ewangelicko-Luterańską w Drogomyślu a parafią Rzymsko-Katolicką św. Marcina w Ochabach. Okazuje się, że po dziesięciu spotkaniach parafia z Drogomyśla jest lepsza w zmaganiach na boisku, potwierdziła to również w ostatnim jubileuszowym spotkaniu. Nie o to chodzi w tych zmaganiach. Mecz podobno się podobał, a to jest bardzo ważne, a atmosfera była sympatyczna. Przede wszystkim gramy po to, żeby była okazja do spotkania i spędzenia wspólnie wolnego czasu w ekumenicznym duchu. Przy okazji zbieramy datki na cele charytatywne, zwykle jest to dożywianie dzieci lub pomoc osobom niepełnosprawnym.

W tym roku zagraliśmy w okazjonalnych koszulkach, każdy z darczyńców otrzymywał pamiątkową plakietkę, a młodzi uczestnicy, którzy uświetnili występ seniorów otrzymali pamiątkowe dyplomy. Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy lampion, symboliczne światło ekumenizmu.

Rozgrywki rozpoczęli najmłodsi, młodzież do 15 roku życia. Ze względu na brak możliwości drużyna ewangelicka była znacznie starsza, więc walka była nie równa. Nasi walczyli dzielnie, ale ostatecznie przegrali 1:6. Po meczu trampkarzy odbył się dziesiąty mecz seniorów. Również w tym meczu ewangelicy okazali się lepsi. Mecz zakończył się jednobramkową porażką katolików. Bramka padła w 5 minucie spotkania i katolicy mimo efektownej i pełnej zaangażowania grze nie zdołali odzyskać straty.

I tak już od dziesięciu. Spotkanie rozpoczęli zawodnicy, którzy uczestniczyli w 1 meczu lub grali w prawie wszystkich spotkaniach.

Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani przez gospodarzy LKS Drogomyśl „Błyskawica” spotkania kiełbasę z grilla oraz napoje.

Pomysł meczu zrodził się 10 lat temu na korytarzu szkolnym ZS nr 4 w Ochabach gdzie w luźnej rozmowie o specyfice naszego regionu księża Rafał Miller i Antoni Młoczek wpadli na pomysł o wspólnym spotkaniu poza kościołami.

Specyfika naszego terenu, terenu śląska cieszyńskiego jest tak, że wspólnie od lat mieszkają pracują a nawet wstępują w związki małżeńskie ewangelicy i katolicy. Śluby ekumeniczne są częste. Wyjątkową zależnością, która łączy Ochaby i Drogomyśl jest to, że kościół ewangielicki jest tylko w Drogomyślu, a parafianie mieszkają w Ochabach.

2000   Ochaby – Drogomyśl        0:2

2001    Drogomyśl – Ochaby         1:3

2002   Ochaby – Drogomyśl         0:1

2003   Drogomyśl – Ochaby          2:2  (k 3:0)

2004    Ochaby – Drogomyśl         1:2

2005   Drogomyśl – Ochaby          0:2

2006   Ochaby – Drogomyśl          0:0 WYNIK BŁOGOSŁAWIONY

2007   Drogomyśl – Ochaby          1:1

2008   Mecz się nie odbył               —

2009   Ochaby – Drogomyśl          2:4

2010    Drogomyśl – Ochaby         1:0