Utopcowy przysmak z Ochab

W czasie tegorocznych 45. Dni Skoczowa ciasto Koła Gospodyń Wiejskich z Ochab zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii „Desery”. 

Zarówno pomysł jak i w znacznej mierze wykonanie to zasluga pani Urszuli Handzel. Jednak gdyby nie pani Irena Fajkier, „Utopcula” mogłaby w ogóle nie powstać.

Zaczęło się od tego, że ogłoszono konkurs na utopcowy przysmak. Dowiedzieliśmy się o tym z afiszów, tak gdzieś ze dwa tygodnie przed konkursem– wspomina pani Irena Fajkier. Początkowo jednak autorka „Utopculi” nieszczególnie była zainteresowana zajęciem się wymyślenia utopcowego deseru. – To ona mnie przekonała i mi pómogala w wykonaniu –pani Urszula zerka znacząco na koleżankę. – Jo siedziałach na ni i nie dawałach jij spokoju żeby upiykła to ciasto – przyznaje się pani Irena.

Dla nikogo we wsi nie jest tajemnicą, że kuchnia to żywioł pani Urszuli. Od wielu lat zbiera przepisy, kupuje książki, gromadzi broszury o gotowaniu. Najpierw przygotowuje wszystko ściśle według receptury, później przerabia po swojemu. Tak tworzą się nowatorskie przepisy ochabskiej gospodyni. –Jo je znano jako eksperymenciorz – mówi – Czytom różne przepisy i potym je żyniym ze sobą jako jedno. „Utopcula” powstała podobnie, prace nad nią trwaly dwa dni. W pierszym zostały upieczone dwa biszkopty – jeden jasny, drugi ciemny. Kolejny dzień poświecony był robieniu masy i łączeniu składników oraz formowaniu ciasta na kształt utopca. Zwłaszcza przy tym ostatnim obie Panie musiały wykazać się dużą inwencją twórczą. – Galoty polołymy mu czekoladom ciymnom, a koszule biolom. Z żelków zrobiłymy oczy, rynce i nogi. Kapelusz mioł na andrucie – wyjaśniają gospodynie.

Choc nagroda nie była wielka, Twórczynie „Utopculi” zgodnie stwierdzają, iż nie ma to dla nich większego znaczenia. – Najważniejsza jest satysfakcja, to, że można powiedziec, że się wygrało – mowią. Ze śmiechem wspominają też okoliczności w jakich dowiedziały się o zwycięstwie. – Jak my przywiozły to nasze ciasto do Skoczowa, a zobaczyły my te inne przysmaki to se myślimy „My tu ni momy szans”-zdradza pani Urszula. Gospodynie wróciły do Ochab. Nim nadszedł wieczór zadzwonił telefon z informacją, że…”Utopcula” zdobyła pierwsze miejsce…! Szybko więc pojechały z powrotem do Skoczowa, radości było co nie miara!

Utopcowego przysmaku będzie można skosztować na festynie organizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich 28 lipca br. W imieniu organizatorek wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy!

Paulina Krzyżowska