Stadnina sprzedana! Hodowla zostaje.

Początkiem kwietnia ogłoszono przetarg na sprzedaż wszystkich udziałów spółki. Pozostało liczyć na to, że prywatny inwestor będzie zainteresowany utrzymaniem hodowli koni. Ostatecznie tak się stało.

Ostatecznie ustna aukcja odbyła się 7 maja. Zgłoszenie do wzięcia udziału w aukcji złożyły i zostały dopuszczone dwa podmioty. Nowymi właścicielami Stadniny Koni „Ochaby” zostali Łukasz i Stanisław Dzidowie, rolnicy z Goczałkowic Zdroju, którzy za stadninę zaoferowali 8,5 mln zł. (Cena wywoławcza wynosiła ok. 4,8 mln zł.) Rolnicy Łukasz i Stanisław Dzida z Goczałkowic Zdroju 21 maja podpisali umowę z Ministerstwem Skarbu, tym samym stali się właścicielami całych udziałów w śląskiej stadninie.

Znani przedsiębiorcy, zajmujący się produkcją warzyw, zbóż, trudnią się przede wszystkim hodowlą marchewki, zapewniają, że nie planują wielkich zmian. Rodzinna firma część swej produkcji zamierza przenieść do Ochab. – Z pewnością wprowadzimy w Ochabach hodowlę warzyw, zapewniam jednak, że rewolucji nie planujemy. Ochabska stadnina to rozpoznawalna marka, dlatego konie na pewno tutaj pozostaną. Być może nie będzie ich 80, jak teraz, ale zamierzamy kontynuować i rozwijać tę hodowlę, zwłaszcza że najwartościowsze konie już dawno zostały sprzedane – mówi Łukasz Dzida na łamach portalu gazeta.pl.

Nowi właściciele są obecnie w trakcie organizacji, ale mieszkańcy Ochab mogą być spokojni, że to nie koniec stadniny.

Agnieszka Kaczmarczyk, gazetacodzienna.pl