Serce do walki – historia Darka Plinty

Dariusz Plinta ur. 12.06.1973r., żona, dwóch synów (2004 i 2003)

Dariusz Plinta uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Ochabach, ukończył ją w1988r. Następnie podjął naukę w Zasadniczej Szkole Górniczej w Jastrzębiu-Zdroju (rok 1991) by rozpocząć pracę na KWK „Jas-Mos” – stanowisko ślusarz (praca pod ziemią). Dariusz pracował na w/w kopalni z przerwą na służbę wojskową (01.1993 – 07.1994r.) do dnia 4. maja 2005 roku – czyli do dnia wypadku. Wypadek miał miejsce w Ochabach, podczas jazdy na rowerze, kiedy to poszkodowany wjechał w dziurę drogową i przelatując przez kierownicę uderzył głową w asfalt. Doznał urazu rdzenia kręgowego (odcinek szyjny c3/c4). Efektem feralnego upadku był całkowity paraliż – brak władzy w rękach i nogach oraz brak czucia od wysokości klatki piersiowej w dół. Po kilkunastu miesiącach spędzonych w różnych szpitalach (np. Piekary, Łódź, Bydgoszcz) oraz ośrodkach rehabilitacyjnych (Repty, Cieszyn, Ustroń, Jaworze) w październiku 2006 roku Darek podjął rehabilitację w prywatnym ośrodku w Bielsku-Białej (Centrum Rehabilitacji Gałuszka-Romanowski). Kosztowne zabiegi przynoszą jednak dobre efekty. W chwili obecnej (2015 r.) Dariusz potrafi poruszać się na krótkich dystansach za pomocą kul łokciowych. Ochabianin kontynuuje także rehabilitację w zaciszu domowym (bierznia, steper, orbitek itp.) a także podczas jazdy na rowerze typu „Handbike” oraz rowerze trójkołowym – poziomym, napędzanym siłą nóg. Na tego typu konstrukcji Darek zdobył dwa brązowe medale podczas Mistrzostw Polski w Kolarstwie Niepełnosprawnych w 2015 roku. Od czterech edycji startuje również w „Biegu Fiata” (kategoria wózki) w Bielsku Białej.
Grę w piłkę nożną Dariusz rozpoczął w ochabskim klubie, w grupie trampkarzy w sezonie 1987/1988 a zakończył po sezonie 2001/2002. W drużynie seniorskiej przez kilka sezonów pełnił funkcję kapitana drużyny. Za działalność na rzecz klubu sportowego został odznaczony brązową odznaką Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych oraz Odznaką Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.
W roku 2008, w celu uzyskania wykształcenia średniego rozpoczął edukację w Liceum Ogólnokształcącym w trybie eksternistycznym. W 2011 roku Dariusz przystąpił do matury, którą zaliczył pozytywnie. W tym samym czasie podjął naukę w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku Białej, na kierunku Rachunkowość, gdzie uzyskał stopień licencjata (2014 r.). Aktualnie kontynuuje naukę (2015 r.) na drugim roku studiów II stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne.

Darek Plinta jest przykładem wojownika, który dąży do realizacji swoich bardzo ambitnych celów pomimo dramatycznych przeciwności losu. Ochabianin pokazuje dzieciom, młodzieży oraz dorosłym, że można zwyciężać w życiu. Wystarczy mieć swój „mały plan” i konsekwentnie kroczyć wybraną przez siebie drogą w wybranym kierunku. Upór, walka i siła woli to podstawa aby osiągać sukcesy: w nauce, pracy, sporcie, życiu osobistym…
Pamiętajmy, że każdy nowy dzień to nowa szansa, nowy czas i nowa, czysta karta do zapisania… A jak ją zapiszemy to już zależy od nas.

Życzę Darkowi oraz nam wszystkim: siły, konsekwencji, życzliwych i pomocnych ludzi a przede wszystkim serca do walki, które przezwycięży niemożliwe… Które powie „wstawaj!” gdy upadniemy… Które zawsze będzie walczyć…

Artykuł napisany przy współpracy i pod wpływem inspiracji osobą Darka Plinty. (MIESZKAŃCA OCHAB MOŻNA WSPOMÓC PRZEKAZUJĄC 1 PROCENT PODATKU NA JEGO REHABILITACJĘ – SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE – DARIUSZ PLINTA ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ).

DARREK FOTTTTTTTTOOOOOOO