Powrót do tradycji

W sobotę 24.01.2009 odbyła się już czwarta impreza z cyklu spotkań z tradycją. W tym roku tematem przewodnim był chleb. Inscenizację przygotował ZS nr 4 w Ochabach wraz z KGW oraz Radą Sołecką. Co roku impreza jest przygotowywana z coraz większym rozmachem i przyciąga coraz więcej osób.

W tym roku scena zajmowała całą szerokość sali strażnicy. Był piec do wypiekania chleba, piekarnia, żarna młyńskie oraz stodoła z pięterkiem. W każdej części sceny coś się działo. Przedstawienie miało na celu przybliżyć proces wypieku chleba, począwszy od siania przez zbiory, młócenie do wypieku. Inscenizacja przygotowana przez Panią Irenę Słoninę trafnie obrazowała każdy z etapów. Łącznikiem były dzieci, które kolejno odwiedzały pracujących przy każdym etapie ludzi.
Po przedstawieniu KGW poczęstowało gości kawą i herbatą, dzieci częstowały słodkimi wypiekami. Do dyspozycji gości był również suto zastawiony wypiekami szwedzki stół. O jego wygląd zadbali sponsorzy, ale przede wszystkim mieszkańcy Ochab, którzy przynieśli wypieki własnej roboty.
Dla dzieci zostały przygotowane warsztaty z prezentacją multimedialną o chlebie. Podczas warsztatów dzieci piekły bułeczki, które potem mogły zjeść.
Do tańca przygrywał zespół WAŁASI, góralska kapela, której repertuar był oparty na tradycyjny, dobrze wszystkim znanych pieśniach ludowych.