Partnerstwo z wioską z Zaolzia.

Rada sołecka Ochab podjęła przygotowania do podpisania umowy o współpracy z polską mniejszością z czeskiej wioski Gródek (Hradek).Jest ona położona niecałe 30 km od czesko-polskiej granicy, 5 kilometrów przed miejscowością Jabłonków. Posiada podobną ilość mieszkańców jak Ochaby i podobne problemy. Przez środek wioski, podobnie u nas, przebiega droga krajowa. Mimo niewielkiej ilości mieszkańców Gródek jest gminą, a wójt, odpowiednik naszego sołtysa na etacie tejże gminy. Daje im to dużo więcej możliwości. Dzięki temu wiele wywalczyli walcząc podczas przebudowy drogi i stawiania barier dźwiękochłonnych. Byli stroną. Mają między innymi kolorowe “parawany”. My mimo wielu starań nie możemy się doprosić o wiele spraw, nie jesteśmy stroną w sprawie, gdyż reprezentuje nas gmina Skoczów. Tak jest na przykład w temacie naprawy uszkodzonych, podczas stawiania barier dźwiękochłonnych, dróg zbiorczych. Ciężkie maszyny kopiące otwory pod fundamenty znacznie uszkodziły nawierzchnię, w niektórych miejscach tworząc sporych rozmiarów dziury.

Jeśli chodzi o inne tematy wypadamy znacznie lepiej. Jak zauważyli nasi znajomi z Zaolzia tętni u nas życie kulturalne. Docenili również współpracę organizacji wiejskich podczas organizowania imprez, zachwycili się infrastrukturą oraz prężnie działającymi instytucjami i organizacjami.

Podczas pobytu odwiedzili przedszkole, gdzie zostali przyjęci przez panią dyrektor. Dzieci umiliły im pobyt prezentując “Jasełka”. Pod koniec wizyty wpisali się do księgi gości.

Kolejnym punktem była strażnica OSP, gdzie gości przyjął prezes OSP Mirosław Bukowczan. Opowiadał on o historii powstania straży w Ochabach, działaniach i staraniach ochabskich strażaków w rozbudowę strażnicy, zakup samochodów i sprzętów. Goście otrzymali książki i kalendarze o tematyce strażackiej.

Odwiedziliśmy Dram Park oraz zwiedziliśmy wieś prezentując piękne tereny uprawne i stawy.

Następnie na zaproszenie dyrekcji ZS nr 4 w Ochabach udaliśmy się na obiad. Przygotowały go kucharki z naszej szkoły. Gości powitał szkolny zespół regionalny, który przywitał ich śpiewem. Jedną z pieśni był “Ojcowski dom”, który wyraźnie wzruszył Zaolziaków. Była to też okazja do rozmów, została nawiązana wstępna umowa o współpracy między ochabską i polską szkołą na Zaolziu.

Ostatnim miejscem wizyty był budynek klubu LKS 96, gdzie znajduje się siedziba stowarzyszenia Ochabianie. Podczas pobytu wyświetliliśmy prezentację wsi i omówiliśmy bieżące problemy pracy społecznej. Wymieniliśmy poglądy na temat pozyskiwania środków unijnych. I u niestety znowu okazało się, że musimy napracować się więcej, żeby osiągnąć to co Gródek może od razu. Naszym pośrednikiem i pomocnikiem jest gmina, która ma 12 sołectw.

Goście wyjechali od nas pełni podziwu dla starań i efektów naszej społecznej pracy.

WK

[nggallery id=34]