Ołtarze

Na święta wielkanocne udało się zakończyć renowację ołtarzy bocznych w kościele parafialnym pw. św. Marcina. Ołtarze są piękne. Mimo że mogą się nie podobać, odkrywają prawdę, która została zatarta szarą farbą, jak czasy, w których to się stało. Pytanie, czy było warto?

Było warto, jak najbardziej było warto! Dzięki ciężkiej pracy proboszcza oraz dużej grupy konserwatorów odzyskaliśmy dawny ich wygląd. Wydaje się, że nie tylko w tym aspekcie ks. Antoni Młoczek pokazał, że nasza parafia nie musi być „szara” i za to mu wielkie podziękowania. Jego pasja i zaangażowanie daje nam na prawdę wiele: emocje, pomoc, świadectwo powołania i wiele innych działań, które w jakiś sposób nas wzbogacają. Mamy nadzieję, że ksiądz proboszcz będzie nas prowadził we właściwym kierunku jak najdłuże.
W trakcie prac renowacyjnych ołtarzy odkryto, że pierwotnie były one wykonane techniką marmuryzacji, polegającej na bardzo efektownym, ręcznym zdobieniu (imitowaniu marmuru). Konserwatorzy podjęli decyzję, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie powrót do pierwotnego wyglądu ołtarzy i ukazanie ich piękna, ukrytego przez wiele lat. Jest to ukłon w stronę przeszłości i podkreślenie walorów rękodzieła dawnych artystów.