Ochaby odwiedziły Gródek.

W piątek 5 października dzieci z ochabskiej szkoły odwiedziły zaprzyjaźnioną szkołę w zaolziańskiej miejscowości Gródek. Zaproszenie do wspólnej zabawy szkoła polska otrzymała do dyrektora szkoły polskiej w Czechach Kazimierza Cieslara oraz pani dyrektor Šárki Honusovej szkoły czeskiej. Na miejscu przywitał nas wójt gminy Robert Borski. Podczas spotkania odbył dzieci z wszystkich trzech szkół wspólnie uczestniczyły w rajdzie górskim oraz w rozwiązywaniu przygotowanych przez organizatorów zadań. Zabawa była świetna.

Między dziećmi doszło do nawiązania wielu sympatycznych kontaktów, dzieci porównywały między sobą warunki życia i warunki nauki jakie mają mieszkając po różnych brzegach Olzy. Często było slychać stwierdzenie: „To fajnie, a u nas…” Mimo, że rozmawiały w różnych językach dogadywały się z bez większych problemów. Z komunikacją nie było problemu, ale często pomagały gesty.

Mimo, że elementem spotkania była rywalizacja atmosfera była bardzo miła. Prawdopodobnie dlatego, że rywalizowały ze sobą drużyny, w których skład wchodziły dzieci z wszystkich trzech szkół. Wszystkie drużyny zaliczyły zadania, więc efekt współpracy i współdziałania był bardzo dobry.

Dzieci podczas wycieczki do Gródka odwiedziły polską szkołę w Czechach, przedszkole oraz czeską szkołę. W powrotnej drodze dyrektor szkoły zaolziańskiej zaprosił naszą grupę do „Archeoparku” oraz „Wodengo Domu” w miejscowości Chotěbuz niedaleko Czeskiego Cieszyna.

[nggallery id=45]