110 LAT OSP OCHABY

Już  od 110 lat druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej towarzyszą mieszkańcom Ochab. Podjęta w 1908 roku decyzja o utworzeniu w Ochabach jednostki OSP okazała się brzemienna w skutki na stulecia. Nikt już nie wyobraża sobie żadnej uroczystości gminnej czy parafialnej bez udziału druhów w galowych mundurach. Przede wszystkim jednak spieszą wszystkim z pomocą w różnych zagrożeniach. Wypompowują wodę z zalanych piwnic, usuwają agresywne owady, udzielają pierwszej pomocy, usuwają połamane drzewa. Działań, które podejmują strażacy jest o wiele więcej. Nie można też pominąć faktu, że wychowują młodzież przygotowując ją do działania na rzecz potrzebujących. Dlatego też na rocznicowe obchody przybyło wielu mieszkańców, których nie odstraszył nawet padający deszcz.

Znakiem wyróżniającym każdą jednostkę jest sztandar. Taki sztandar dla swoich strażaków ufundowało społeczeństwo w 1928 roku, w dwudziestą rocznicę powstania OSP w Ochabach. Niestety w czasie II wojny światowej sztandar uległ całkowitemu zniszczeniu. Po wojnie jednostka otrzymała kolejny sztandar, niestety on w żaden sposób nie nawiązywał do tego  z okresu międzywojennego. Zrodził się więc pomysł, aby odtworzyć ten pierwszy, historyczny znak. Staraniem druhów z OSP oraz Rady Sołeckiej wsi Ochaby udało się wykonać replikę sztandaru sprzed 90 lat. Replika została sfinansowana z funduszu sołeckiego. Sztandar uroczyście poświęcili księża parafii katolickiej i ewangelickiej a następnie wręczono go strażakom.

Na rocznicowe obchody przybyli  przedstawiciele władz gminy na czele z panem burmistrzem miasta Skoczowa, księża oraz członkowie Państwowej Straży Pożarnej z powiatu cieszyńskiego OSP gminy Skoczów.

Uroczystość uświetniła kompania druhów, przedstawicieli wszystkich jednostek gminy, kompania PSP oraz oddział złożony z członków MDP działającej przy naszej jednostce. Przemarszowi kompanii towarzyszył koncert Orkiestry Dętej z Landeka.

Autor: L. Bocek