KRONIKARZ OCHABSKI – cz. 6 – (listopad/grudzień 2015)

W tym roku jesień i początek zimy raczej przypominały wiosnę. A Święta Bożego Narodzenia jakoś dziwnie upodobniły się do Świąt Wielkanocnych. A raczej pogoda i sceneria, w jakiej przyszło nam je obchodzić.

swieta2011

Dopiero od kilku dni na termometrach +10 zamieniło się nam na –10. A przecież przed wigilią temperatura przekraczała przysłowiową dychę. Jednak śniegu, jak nie było – tak też nie ma! Podobnie też zapowiada się już rozpoczęty rok 2016. Gdyby zaufać tradycyjnemu przepowiadaniu pogody na następny rok, biorąc pod uwagę aurę w oparciu o słynne „Od Łucyje do Wilije” zapowiada się kolejny ciepły i dość suchy rok. A jak będzie w rzeczywistości – to już czas pokaże. Przejdźmy jednak do meritum, czyli słynne „co już za nami, a co jeszcze przed nami.”
Niemal już tradycyjnie – podsumowanie dwóch ostatnich miesięcy, czyli wydarzenia, które miały miejsce w Ochabach w listopadzie i grudniu 2015 roku:
– oficjalna strona miejscowości Ochaby otrzymała nową grafikę i poprawiona została jej stabilność oraz funkcjonalność;
– w listopadzie został zrealizowany projekt pt. „Podwodne Ochaby”, czyli penetracja dna zbiornika wodnego „Stara Żwirownia” przez nurków – na podstawie przedsięwzięcia powstał „Raport”;
– w wybranych miejscach, na terenie wsi zostały pogłębione i odtworzone przydrożne rowy (np. przy ul. Młyńskiej);
– została przeprowadzona wycinka przydrożnych krzaków i zarośli (między innymi na ul. Kępa oraz Prucheńskiej);
– Uporządkowano teren GROBU NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA, gdzie wg doniesień spoczywają 4 osoby (3 Niemców oraz 1 Polak);
– wycięto zagrażające bezpieczeństwu podróżujących drzewa na ulicy Dębowieckiej;
– 6-tego grudnia już tradycyjnie zostało zorganizowane Spotkanie z Mikołajem, jak podają główne organizatorki, Ewa Jędryka oraz Ewa Broda – w tym roku padła rekordowa frekwencja (rozdano dzieciom około 150 prezentów);
– Rada Sołecka wsi Ochaby prowadziła odwiedziny seniorów (tj. osób w wieku 80 i 80 plus), odwiedzono około 80. seniorów;
– Został wydany jubileuszowy kalendarz z okazji 50-lecia Szkoły w Ochabach, które to przypada na rok 2016;
– Na terenie wsi rozpoczęły się odwiedziny strażaków oraz działaczy LKS-u, mające na celu dystrybucję kalendarzy;
– Do wielu domostw naszej miejscowości zapukali Kolędnicy Misyjni, dzieci z naszej Szkoły kolędowały dla swoich rówieśników z Madagaskaru;
– Ponadto od grudnia 2015 roku w Parafii Św Marcina prowadzone są odwiedziny dzuszpasterskie;
– Działania różnorakich grup społecznych Ochab w roku 2015 były wielokrotnie dostrzegane i komentowane przez lokalną prasę i media (Czas Skoczowa, Głos Ziemi Cieszyńskiej, OX, Gazeta Codzienna i inne) – fakt bardzo nas cieszy gdyż to doskonała promocja naszej miejscowości a słowa uznania motywują do dalszej pracy.

U progu Nowego Roku mamy też wiele celów do zrealizowania. Na początek jednak o wydarzeniach, których będziemy świadkami w pierwszej części roku. Tak więc w niedalekiej przyszłości będą realizowane następujące działania:
– 30. stycznia 2016 odbędzie się już XI odsłona Powrotu do tradycji pt. „A za czym kolejka ta stoi?”;
– Uzupełnienie kalendarza imprez na sezon 2016;
– Dokończenie prac wycinki drzew na ulicy Dębowieckiej;
– Oczyszczanie zarośli oraz sprzątanie wyciętych gałęzi;
– Dalsze prace gospodarcze;
– „Strażackie Świniobicie”;
– Interwencja w sprawie regulacji Młynówki;
– Przygotowania do projektu „Podziemne Ochaby”.

Na koniec jeszcze, podsumowując miniony – 2015 rok – składamy serdeczne podziękowania za wspólną pracę i zaangażowanie na rzecz Sołectwa Ochaby. Liczymy także na dalszą współpracę w nowym już – 2016 roku.
Kolejne podsumowanie już za dwa miesiące…