Kosmetyczna wycinka drzew!

W czwartek 3 lutego osoba prywatna rozpoczęła na terenie Ochab przycinkę drzew. Miały to być zabiegi kosmetyczne. Sprawą zajęła się policja.

Okazało się, że prowadzący kosmetyczną wycinkę rozumie ją inaczej. Piękny dąb na skrzyżowaniu ulic Gołyskiej i Kościelnik został prawie całkowicie pozbawiony gałęzi.

Za zgodą dyrektora MZD w Skoczowie j można było rozpocząć kosmetyczną przycinkę drzew. Warunek był tylko jeden, uzgodnić zakres prac z sołtysem wsi. Niestety tego warunku prowadzący wycinkę nie spełnił. Zaczął pracę na własną rękę i naraził się na grzywnę pieniężną lub nawet karę więzienia. Sprawę bada policja, a jeśli uzna, że wykroczenie jest na tyle poważne, że wymaga interwencji sądu może skierować ją do prokuratury.

– Zwykle wahamy się z przycinaniem drzew. Nie chcemy niszczyć drzew bez powodu, czasem to koniczne, szczególnie podczas działań operacyjnych. Takie potraktowanie wiekowego dębu jest dla mnie bolesne. Docięcie konaru trzeba poprawić! – mówi były prezes OSP Ochaby Andrzej Szlauer.

Nielegalne wykonywanie takich czynności może sporo kosztować. Sprawę przycinki dębu i kradzieży drewna z Ochab już wyjaśniają policjanci. – Podejrzanymi o dokonanie tego czynu jest między innymi 53-letni mieszkaniec Drogomyśla – informuje podkom. Mariusz Białoń, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Powszechnie wiadomo,że wycinanie drzew na własnych posesjach jest zagrożone karą i żeby móc to zrobić trzeba uzyskać pisemną zgodę, a sprawa nie jest łatwa do załatwienia. Zwykle kończy się decyzją odmowną. A groźba kary jest przerażająca i szacuje się ją w tysiącach złotych.

W tym przypadku nie mówimy o wycince, a kary za takie działania są zwykle mniejsza. Dąb jednak jest mocno uszkodzony i prowadzone są ekspertyzy czy nie spowoduje to całkowitego zniszczenia drzewa. Jeśli tak, czyn ten będzie potraktowany jako wycinka.

Jeśli ktoś ma zdjęcia dębu sprzed wycinki to proszę o przesłanie na adres [email protected]

[imagebrowser id=19]