Kapusta na nowy rok gotowa!!!

Długo oczekiwane niezwykłe spotkanie z tardycją, tym razem pod hasłem „Deptanie kapusty” niestety już za nami. Impreza przygotowana przez ochabskie KGW i Radę Sołecką odbyła się 19 stycznia w Strażnicy OSP  w Ochabach.

Deptanie kapusty to jeden z ciekawszych zwyczajów kultywowanych w dawnych wiejskich gospodarstwach. Zawsze wzbudzał wiele emocji, gdyż w proces tworzenia zaangażowana była cała rodzina a nawet sąsiedzi. Dzięki krótkiej scence „o deptaniu”, mogłiśmy przypomnieć sobie jaki przebieg miała ta czynność. Wszystkich zachwyciły niesamowite kreacje aktorskie znanych ochabian – naszego sołtysa Macieja Bieńka w roli Macieja oraz członkini KGW p. Basi Żerdki w roli Jagny. Niemniejsze emocje wzbudził także gościnnie występujący Stanisław Głowacki z Dębowca w roli sąsiada Antka (zgodnie z tradycją). Naszych artytów szczerze zachęcamy i prosimy o wiecej.
Kolejnym, równie ważnym, punktem programu był występ nowo powstalego ochabskiego chóru, którego opiekunką jest p. Henryka Labzik. Panie chórzystki od dluższego już czasu spotykają się w budynku socjalnym LKS Ochaby 96′ na wspólnym śpiewie. W repertuarze mają tradycyjne pieśni polskie, klasykę chorałową i operową oraz znane wszystkim pieśni regionalne. Podczas spotkania na „deptaniu kapusty” nastąpiła absolutna premiera, a występy zostały przyjęte gromkimi brawami i wyrazami uznania dla wszystkich chórzystek oraz akompaniującego akoerdonisty.
Wielu cikawych informacji dotyczących procesu przetwarzania kapusty dostarczył nam p. Wieslaw Plaza, znawca tematu z racji wykształcenia i zawodu jaki wykonuje. Mogliśmy dowiedzieć się o niezwykłych wlaściwoaściach kapusty i jej cudownym wpływie na nasz organizm.
Całość uroczystości dopełniona była wspaniałą i profesjonalną konferansjerką w stylu regionalnym, w wykonaniu p. Barbary Paszkiewicz.
Zgromadzeni goście mogli raczyć się wyrobami kulinarnymi pań z KGW, wspólnie pośpiewać i porozmawiać, a na pewno mile spędzić sobotni wieczór.
Już z niecierpliwoścą czekam na kolejne spotkanie z tradycją.

zobacz galerię: DeptanieKapusty
pisali o nas w gazecie codziennej
foto: ox.pl