I Rodzinny Rajd Nordic Walking w Ochabach.

Każdy miłośnik aktywnego wypoczynku, który w niedzielne popołudnie 29 września 2013 roku wziął udział w I Rajdzie Nordic Walking „Po zdrowie szlakiem zabytków” w Ochabach, mógł przekonać się, że „Złota polska jesień”, zawitała w pełni do gminy Skoczów. Przyroda mieniąca się tysiącami kolorów w tle majestatycznych stawów, zachęcała do spaceru z kijami i pozwoliła choć na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego.
Przypomnijmy, że rajd był kulminacyjną imprezą, którą poprzedziły cztery wycieczki z kijami (organizowane w lipcu i sierpniu), mające na celu doskonalenie techniki Nordic Walking. Organizatorem cyklu jest Stowarzyszenie „OCHABIANIE”, projekt współfinansowany jest ze środków Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. W całe przedsięwzięcie, aktywnie włączyli się członkowie Klubu Nordic Walking „Włóczykije” Skoczów, którzy udzielali wielu owocnych wskazówek, dotyczących marszu „z kijkami”.
Biuro zawodów zorganizowane zostało „pod wiatą” na boisku sportowym. Na starcie stawiło się ponad 30 zawodników. Impreza sportowa miała charakter marszu na orientację z kijami. Celem  było poznanie walorów krajobrazowo – historycznych wsi Ochaby. Organizatorzy przygotowali trzy niezależne trasy o różnym stopniu trudności (5 km, 7 km i 10 km). Po wyborze szlaku, każdy uczestnik wyposażony w mapę, musiał odnaleźć zabytek związany z historią Ochab i odznaczyć swoją obecność przy obiekcie, kolorowym długopisem. Odznaczenie odpowiedniego koloru było podstawą dla klasyfikacji na mecie. Dla wszystkich obowiązywał także pomiar czasu. Prowadzona była również klasyfikacja uczestników, którzy „zdobyli” największą ilość zabytków i miejsc. Mimo rywalizacji w duchu fair – play, rajd miał charakter „rodzinnego spotkania”.  Ostatecznie w poszczególnych kategoriach wyniki „zawodów” przedstawiają się następująco:

Kategoria „Trasa 5 km”:

I miejsce – Sanda Kulka
II miejsce – Natalia Brodacz
III miejsce – Faustyna Gembala

Kategoria „Trasa 7 km”:

I miejsce – Patryk Krawczyk
II miejsce – Zuzanna Kalisz
III miejsce – Sylwia Zamarska

Kategoria „Trasa 10 km”:

I miejsce – Zbigniew Jaworski – Klub Nordic Walking „Włóczykije” Skoczów
II miejsce – Jan Starch – Klub Nordic Walking „Włóczykije” Skoczów
III miejsce – Maria Brodniewicz – Klub Nordic Walking „Włóczykije” Skoczów

Wyróżnienie dla osób, które zaliczyły największą ilość zabytków:

I miejsce – Patryk Krawczyk
II miejsce – Sylwia Zamarska
III miejsce – Sławomira i Robert Kalisz

Na mecie na wszystkich czekała woda i ciepły poczęstunek. Po uzupełnieniu kalorii dokonano wręczenia dyplomów, wyróżnień i nagród rzeczowych w poszczególnych kategoriach. Każdy uczestnik otrzymał upominek. Rajd był dowodem na to, że „moda” na aktywny wypoczynek przerodziła się w nasz codzienny obowiązek. Uśmiechy i podziękowania, utwierdziły organizatorów w przekonaniu o słuszności kontynuacji tej inicjatywy.
W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Ochabianie”, wyznaczone zostały cztery trasy Nordic Walking, w tym jedna służąca do nauki chodzenia z kijami. Ścieżka treningowa zlokalizowana jest pomiędzy mostami w Ochabach (start przy ul. Strażackiej). Na liczącej 2,5 km trasie ustawiono tablice informacyjne przedstawiające technikę chodzenia z kijami. Jest to swoista „pigułka” dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z Nordic Walking. Dla zaawansowanych wyznaczono trzy szlaki o różnej skali trudności.
Zapraszamy wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku na malownicze trasy Nordic Walking w Ochabach. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy w aktywny sposób włączyli się w pomoc przy realizacji projektu.
Klikając w link poniżej można pobrać ulotkę w wersji PDF, opisującą trasy Nordic Walking w Ochabach.

http://www.ochaby.pl/wp-content/uploads/2013/09/ulotkanordic-poprawiona-kopia.pdf

Organizatorem cyklu imprez poprzedzających rajd oraz I Rodzinnego Rajdu Nordic Walking jest stowarzyszenie OCHABIANIE, projekt współfinansowany jest ze środków Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej

SK

dz_realizacja