Bramownice na DK81

Na drogach naszego regionu rozpoczęła się budowa elektronicznego systemu pobierania opłat. Tak zwane bramownice, staną między innymi na odcinkach drogi S1 oraz DK81.W całym województwie śląskim – od którego rozpoczęto budowę – stanęło już kilkanaście bramownic. Są one częścią nowego elektronicznego systemu poboru opłat Viatoll dla pojazdów o wadze powyżej 3,5 tony. Zacznie on działać od 1 lipca 2011 roku i zastąpi dotychczasowy system winietowy, a kierowcy zapłacą za faktycznie przejechany odcinek. System obejmie początkowo ponad 1,5 tysiąca kilometrów dróg na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i dróg głównych. W naszym regionie są to odcinki drogi S1 (Bielsko-Biała – Cieszyn) oraz DK81 (Katowice – Skoczów, z wyłączeniem miasta Żory).

Aby system Viatoll mógł funkcjonować nad jezdniami muszą stanąć specjalne bramownice. To lekkie stalowe konstrukcje, których w całym kraju powstanie ponad 430 (w tym 80 na Śląsku i Zagłębiu). Ich budowa trwa właśnie między innymi na odcinku DK81 w Drogomyślu oraz Skoczowie. 

Bramownice zostaną wyposażone w anteny, które za pomocą łączności bezprzewodowej umożliwią komunikację z niewielkimi urządzeniami Viabox, które w swoich samochodach będą musieli zamontować kierowcy (będą one wydawane za kaucją po zarejestrowaniu się i podpisaniu umowy). Każdorazowo kiedy pojazd będzie mijał bramę naliczona zostanie opłata za przejazd. Wcześniej kierowca będzie musiał odbiornik doładować odpowiednią kwotą (minimum 120 złotych).

Już 2 maja 2011 roku na stronie www.viatoll.pl zostanie uruchomiony kalkulator opłat, za pomocą którego po wprowadzeniu danych będzie można samodzielnie wyliczyć należną opłatę za przejazd po drogach objętych systemem.

JM, gazetacodzienna.pl