Barwy Ochab

BARWY OCHAB

Z inicjatywy Sołtysa i Rady Sołeckiej wsi Ochaby, w drugiej połowie 2007 roku, powstała lokalna gazeta. Jej tytuł „Barwy Ochab” został wyłoniony w drodze konkursu ogłoszonego wśród mieszkańców Ochab i uczniów Zespołu Szkół nr 4 w Ochabach. Zwycieżczynią konkursu została uczennica gimnazjum Małgosia Kałuża.

Głównym celem gazety jest przekazywanie informacji z życia wsi. Do pracy nad gazetą zostały włączone wszystkie organizacje ochabskie : Rada Sołecka, Szkoła, Przedszkole, KGW, OSP, LKS Ochaby 96 oraz Stowarzyszeni Ochabianie, której jest jej wydawcą. Każda z tych organizacji ma swoją rubrykę, gdzie dzieli się swoimi osiągnięciami, zdaje relacje z przebiegu pracy, zamieszcza reportaże z imprez, czy zapoznaje mieszkańców wsi ze swoją historią. Redakcja gazety miesci się w szkole, ponieważ z założenia to młodzież ma stanowić zespół redakcyjny. Do nich należy gromadzenie materiału i zbieranie danych, oraz późniejsze ich przetwarzanie. Nad całóścią czuwają nauczyciele. Organizacja gazety, szata graficzna i całkowity jej układ to inicjatywa Wojciecha Krawczyka, który jest redaktorem naczelnym gazety i w ostateczności decyduje o jej kształcie.

Szkoła przystąpiła do programu pod hasłem „Działaj lokalnie”. Jest to program współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Dzieki tej inicjatywie będziemy mogli w części sfinansować kolejne wydanie gazety, a przy okazji przeprowadzić kilka interesujących zajęć, czy zorganizować imprezy rekreacyjne, ponieważ głównym celem projektu, jak i nadrzędnym celem stowarzyszenia, integracja mieszkańców wsi. Nr szósty i siódmy są sfinansowane z projektu pomocy dla organizacji pozarządowych Gminy Skoczów w ramach projektu Barwy Ochab – ocalić od zapomnienia.

Pobierz numer w pdf:

I nr 1 I nr 2 I nr 3 I nr 4 I nr 5 I nr 6 I